In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

AddThis Social Bookmark Button

ELŐITÉLETEK ELLEN: ERASMUS+

írta: Zsidó Ferenc

2016. április 5-9.

Április 5-9 között a Zeyk Domokos Technológiai Líceum adott otthont a "Different Cultures on the Same Stage" (Különböző kultúrák ugyanazon a színpadon) nevezetű Erasmus+ projekt harmadik állomásának. Városunkba és iskolánkba látogattak A projekt lényege az, hogy az olaszországi, magyarországi és törökországi és romániai (Zeykes) tanárok és diákok megismerjék egymás kultúráját, ezáltal toleránsabbakká, elfogadóbbakká váljanak. 

A projekt első két fázisában az olaszországi és törökországi viszonyokkal ismerkedtünk, ezúttal a romániai valóság bemutatására került sor. Fel kellett oldani azt az “ellentmondást”, hogy romániaiak vagyunk, de magyarul beszélünk, meg kellett ismertetnünk a partnerekkel az ország etnikai pluralitását. Épp ezért bemutattuk nekik Bukarestet, Kolozsvárt, Segesvárt (a szászföldet) és természetesen a Székelyföldet (székelyek, romák, örmények, románok). A munkába a diákok is bekapcsolódtak, az első projektnapon ők mutatták be angol nyelven az iskolát és a várost, a harmadik napon pedig prezentálták azokat a termékeket, melyeket a projekt eddigi időfutama alatt létrehoztak: egy angol nyelvű dalt a torelanciáról, melyet élőben is előadtak, valamint a videoklipjét is levetítették, kisfilmet a másságról, néptáncbemutatót. A kulturális, történelmi és gasztronómiai “leckék” mellett a nyelvi ismeretek fejlesztése is elsőrendű fontosságú volt (a projekt egyik terméke egy háromnyelvű kultúrszótár volt). Érdekes volt látni, ahogy a vendégek az egész hetes projekt végére lassan megszerették régiónkat, az egész országot, pedig – saját bevallásuk szerint – számos előítélettel érkeztek hozzánk. Az olasz csapat bevallotta, ha nincs ez a projekt, sosem jöttek volna Romániába, viszont kellemesen csalódtak. A kulturális, vallási különbségeket talán a törökök számára volt a legnehezebb áthidalni, de derekasan helytálltak, a projektzáró mulatságon már mindenki egyaránt csárdást járt és teli torokból énekelte a Tavaszi szél vizet áraszt-ot. 

Ki olvas minket

Oldalainkat 19 vendég böngészi